Loteria

December 6, 2022

Historia loterii

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Loterie mają długą historię. W rzeczywistości współczesna loterie online, z ich nieodpartymi cechami, wszystkie wywodzą się ze starożytnej praktyki losowania. Chociaż doświadczenie loterii ewoluowało znacznie na przestrzeni lat, podstawy, które można wywieść z wczesnej cywilizacji ludzkiej, pozostają niezmienione.

Historia loterii

Zrozumienie pochodzenia samego słowa, loteria, może pomóc prześledzić rodowód różnych gier loteryjnych na przestrzeni wieków. Po pierwsze, światowa loteria została zapożyczona od holenderskiego słowa „lot” oznaczającego „los”, które wyraźnie opisuje, na czym polegają te gry losowe.

Starożytne gry loteryjne

Chociaż nazwa może mieć holenderski związek, istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że gry loteryjne istniały na długo przed tym, jak Holendrzy ukuli to wyrażenie w XV wieku. Dowody historyczne potwierdzają, że loterie istnieją od ponad 2000 lat.

Pierwsza loteria ma swoje korzenie w Chinach, „gra w białe gołębie” zorganizowana w zachodniej dynastii Han lub dynastii Qin. Starożytną grę można porównać do współczesnego Keno. W tym czasie Chińczycy dołączali do gołębi dokumenty, które dostarczały wyniki do odległych miejsc.

Istnieją również dowody na to, że popularne były również loterie w starożytnym Rzymie. Jednak gry lotto były wyłącznie dla elity. Loterie te były rozgrywane podczas specjalnych kolacji, podczas których szczęśliwi zwycięzcy zostali obdarowani upominkami od gospodarza. 

Za panowania Cezara Augusta obywatelom pozwolono także brać udział w loteriach, w których jako nagrodę pieniężną oferowano łupy wojenne. Część dochodów z tych loterii została skierowana na budowę Cesarstwa Rzymskiego.

Średniowieczne gry loteryjne

Chociaż loterie istniały w starożytności, powstały dopiero około XV wieku w Belgii i Holandii. W tym czasie wiadomość o tej „nowej grze” szybko dotarła do sąsiednich krajów europejskich. Wkrótce we Włoszech pojawiły się loterie. Wenecja, Rzym i Florencja to jedne z pierwszych włoskich miast, które organizują loterie. 

Odpowiedni rząd postrzegał te gry losowe jako okazję do zebrania pieniędzy na finansowanie projektów infrastrukturalnych. Istnieją również zapisy, że niektóre osoby grają na lotach, oferując różne nagrody, w tym gotówkę, towary i nieruchomości.

W Anglii królowej Elżbiecie I przypisuje się zorganizowanie pierwszej krajowej loterii w 1566 roku. Królowa była bezpośrednio zaangażowana w loterię z 1956 roku. W 1959 r. przeprowadzono losowanie, w którym szczęśliwym zwycięzcom rozdano 10 000 nagród, a królowa sama wybrała zwycięskie kule.

Wczesne loterie

Trend loteryjny pojawił się we Francji na 17. miejscu, gdzie miasta i małe grupy organizowały loterie w celu zebrania funduszy na odbudowę struktur. Jednak król Ludwik XVI, świadomy potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez nieuregulowany hazard, zdecydował się zakazać wszystkich gier loteryjnych w kraju, zastępując je loterią narodową.

Portugalia była drugim krajem, który w XVIII wieku wskoczył w trend loterii, tworząc Loteria Clasica. W Hiszpanii pierwsza loteria, El Gordo, została przeprowadzona w 1812 roku. Co ciekawe, ten hiszpański istnieje do dziś, zwykle odbywa się w okolicach Bożego Narodzenia.

Nowoczesne Lotto

Uważa się, że historia nowoczesnego lotto rozpoczęła się w latach 80. XIX wieku. Stało się tak, gdy wiele krajów zaczęło wprowadzać loterie państwowe. W związku z tym łatwo jest śledzić ewolucję gier loteryjnych po tym punkcie.

Jeśli chodzi o regulację branż, przepisy z czasem ulegają poprawie. Również nagrody z czasem stają się coraz lepsze. W związku z tym loterie rozprzestrzeniły się na całym świecie, z większość krajów ma swoją wersję gry lotto.

W XXI wieku loterie weszły do głównego nurtu, zwłaszcza wraz z pojawieniem się loterii internetowych. Od gigantycznej amerykańskiej loterii Mega Millions, Powerball i szwedzkiego Lotto po losowanie Mega-Sena w Brazylii, oczywiste jest, że loterie nadal cieszą się dużym zainteresowaniem.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak
undefined is not available in your country. Please try:

Aktualności

Objawy mogą wpływać na nasze codzienne życie, ale leczenie jest dostępne!
2024-05-20

Objawy mogą wpływać na nasze codzienne życie, ale leczenie jest dostępne!

Wiadomości