Wiadomości

November 22, 2022

Wypłaty w wysokości miliardów dolarów wywołują gorączkę loterii

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Jeden szczęśliwy zwycięzca nie zdobył jeszcze 1,3 miliarda dolarów Jackpot loterii Mega Millions w sierpniu. Obserwatorzy loterii czekają, aby zobaczyć, kto wygrał nagrodę. Do tego czasu sama wielkość wartości nagrody wywołała ponowne zainteresowanie zakupem losów na loterię na całym świecie. Jako najlepszy zwrot za złotówkę lub dwa duże nagrody w loterii przyciągają miliony konsumentów, którzy co tydzień kupują losy. Ogromne rekordowe wygrane są gromadzone, gdy gracze kupują bilety, ale nikt nie wygrywa. 

Wypłaty w wysokości miliardów dolarów wywołują gorączkę loterii

Jackpot przechodzi na data następnego losowania i narasta, dopóki ktoś nie wybierze zwycięskich liczb. Oto lista największych nagród jackpot w historii nowoczesnych loterii.

Najcenniejsze na świecie kumulacje pochodzą z Hiszpanii, gdzie hiszpańska loteria bożonarodzeniowa oferuje największe kumulacje na świecie. W 2012 roku łączna pula nagród wyniosła 4,25 miliarda dolarów amerykańskich w 2022 roku. 

Jednak nagrody są dzielone między wielu zwycięzców w całym kraju. W 2016 roku największa pula nagród stanowiła równowartość około 2,4 miliarda dolarów. W 2020 roku największa nagroda wyniosła około 2,89 miliarda dolarów. Bilety są wstępnie zadrukowane 5-cyfrowymi numerami. Każdy zestaw liczb jest sprzedawany wielu różnym kupującym, co skutkuje kilkoma zwycięzcami w celu zdobycia głównej nagrody.

Stany Zjednoczone

Entuzjaści loterii z całego świata biorą udział w America's Mega Millions i Gry loteryjne Powerball. W styczniu 2016 r. trzech zwycięzców Powerball z Kalifornii, Tennessee i Florydy podzieliło się pulą 1,586 miliarda, największą do tej pory na świecie. W 2018 roku jeden zwycięzca Mega Millions z Karoliny Południowej odszedł z 1,537 miliardami dolarów przed opodatkowaniem.

W Stanach Zjednoczonych dochody wewnętrzne pobierają 24% wszystkich wygranych na loterii przekraczających 600 USD. Dla zwycięzców spoza kraju podatek jest wyższy i wynosi 30%. 

Historycznie rzecz biorąc, nagrody na loterii zaczynały się jako płatności tylko dożywotnie, które co roku były wypłacane zwycięzcom. Jednak ze względu na popularność loterii na całym świecie kadra kierownicza oferuje teraz opcje wypłaty. Zwycięzcy loterii często akceptują opcję gotówkową, która natychmiast umieszcza osobę w wyższym przedziale podatkowym z nowo bogatymi.

Unia Europejska

Na szczęście dla europejskich zwycięzców jackpoty w regionie są wolne od podatku. Rząd znajduje inne sposoby pozyskiwania funduszy poprzez opodatkowanie loterii poza wygranymi. W Wielkiej Brytanii operator gry i rząd dzielą się zakładami. 

Operator Camelot przeznacza lwią część swoich dochodów na prowadzenie loterii i utrzymanie zysku. Rząd wykorzystuje fundusze na ważne projekty publiczne w ramach inicjatywy dobrej sprawy Camelot. Do tej pory największy jackpot w historii Europy to wypłata 235 milionów Euromillions w 2022 roku.

Filipiny

Loteria online nagrody na Filipinach zasługują na wyróżnienie. Każda nagroda powyżej 1 miliona dolarów jest cudem. W 2018 roku dwóch zwycięzców podzieliło kumulację w wysokości 21 milionów dolarów, co było największą sumą, jaką kiedykolwiek wygrano na Filipinach w tamtym czasie.

Największym zwycięzcą jackpota w historii jest Gloria Mackenzie. Przed śmiercią Mackenzie w 2021 r. wspięła się do podręczników historii w 2013 r. jako największy zwycięzca pojedynczego kuponu Powerball z kumulacją w wysokości 590 milionów dolarów. Po skorzystaniu z opcji wypłaty i zapłaceniu podatków zabrała do domu 278 milionów dolarów. 

Połowę wygranej przekazała swojemu synowi, który również zarządzał jej pieniędzmi jako pełnomocnictwo. W 2019 r. pozwała syna i wybranego przez niego doradcę finansowego za naruszenie obowiązku powierniczego przy wyborze strategii inwestycyjnej, co, jak twierdziła, kosztowało ją miliony opłat przy niewielkim zysku. W momencie wygranej Gloria była 84-letnią wdową z niewielkim wykształceniem w zakresie zarządzania finansami.

Należy pamiętać, że duże nagrody wiążą się z obowiązkami. Zarówno zwycięzcy milionów, jak i miliardy dolarów zasięgają porady prawników i doradców finansowych na temat zarządzania funduszami i ich inwestowania. Zwycięzcy otrzymują liczne prośby o darowizny i materiały informacyjne, co jest powodem, dla którego wielu anonimowo akceptuje duże wypłaty lub poświęca czas na uporządkowanie rzeczy, zanim zgłoszą się po duże wygrane.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak
undefined is not available in your country. Please try:

Aktualności

Jackpot w Powerball sięga 47 milionów dolarów: co musisz wiedzieć
2024-05-14

Jackpot w Powerball sięga 47 milionów dolarów: co musisz wiedzieć

Wiadomości