Wiadomości

March 14, 2023

433 zwycięzców jackpota w jednym losowaniu loterii — czy to nieprawdopodobne?

Katarzyna "Kasia" Nowak
WriterKatarzyna "Kasia" NowakWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Doniesienia, że 433 osoby na Filipinach wygrały główną nagrodę w loterii wspieranej przez rząd, o łącznej wartości 236 milionów pesos (około 4 milionów USD), sprawiły, że niejeden człowiek się zatrzymał.

433 zwycięzców jackpota w jednym losowaniu loterii — czy to nieprawdopodobne?

To, co było do przewidzenia, wywołało prośby o zbadanie pochodzenia tego „niemal niemożliwego” wyniku. Jednak ten scenariusz nie jest tak naciągany, jak mogłoby się wydawać po uwzględnieniu pewnych podstaw prawdopodobieństwa i natury ludzkiej.

Jak działa loteria?

W gruncie rzeczy jest to raczej proste. Ludzie wydają kilka dolców na los na loterię z wydrukowaną serią cyfr. Loteria, która jest zwykle prowadzona przez władze stanowe lub lokalne, wybiera losowo zbiór liczb raz dziennie. Jeśli Twoje cyfry zgadzają się z tymi na bilecie loteryjnym, zarobisz część dochodów, podczas gdy rząd zatrzyma resztę.

Masz szansę 1 na 13 983 816 wygranie jackpota w loterii gdy wybierzesz sześć cyfr spośród 49 wybranych liczb. Szansa na to jest jedna na prawie 14 milionów. Możesz mieć nadzieję na wygraną tylko raz na 269 000 lat, jeśli kupujesz losy na loterię raz w tygodniu.

Ale niefortunna prawda jest taka, że szanse w kilku loteriach są znacznie gorsze niż to, o czym właśnie wspomniano. Mega Millions, duża wielostanowa loteria, z prawdopodobieństwem około 1 do 175 711 536.
Biorąc pod uwagę, ile osób wygrywa na loterii, niektórych można uznać za szczęściarzy z prawdopodobieństwem 175 711 536.

Wielu zwycięzców loterii — czy 433 jackpoty są możliwe?

Nie ma sposobu, aby obliczyć prawdziwe szanse na otrzymanie jednego z 433 zwycięskich losów bez określenia, ile losów zostało sprzedanych.

W tym tygodniu szeroko rozpowszechniono absurdalnie niskie szacunki „jeden do jednego, po którym następują 1224 zera”, oparte na założeniu, że sprzedanych zostanie 10 milionów biletów. Masz większe prawdopodobieństwo, że trafisz orła 2000 razy z rzędu za pomocą standardowej monety, niż wypadnięcie orła tyle razy.

Istnieje wiele danych na temat teorii psychologicznych i zachowań, których to przybliżenie nie uwzględnia. Istnieje 28 989 675 potencjalnych kombinacji liczb, ale z tych obliczeń wynika, że każda osoba kupująca bilet ma równe prawdopodobieństwo wybrania jednej z tych liczb.

Niektóre pary są znacznie bardziej widoczne niż inne na całym świecie.

Z tego powodu, zdecydowanie zaleca się korzystanie z generatora liczb losowych przez większość ekspertów branżowych, kiedy tylko jest to praktyczne. Nawet jeśli nie zwiększy to twoich szans na trafienie zwycięskich liczb, może zmniejszyć prawdopodobieństwo podzielenia się pulą z innymi, jeśli wygrasz. 

Czy loteria została oszukana?

Sprzedaż 433 zwycięskich losów nie stanowi nawet wystarczającego dowodu na nielegalność, aby uzasadnić dalsze dochodzenie. Byłoby intrygujące dowiedzieć się, ile osób kupiło ten konkretny zestaw liczb w ciągu ostatnich tygodni lub czy inne konfiguracje numeryczne również sprzedają kilkaset biletów.

Prawdopodobnie liczba ta nie jest niezwykła, biorąc pod uwagę anegdotyczne informacje z poprzednich loterii.

Musimy również wziąć pod uwagę tysiące identycznych loterii organizowanych corocznie na całym świecie, z których zdecydowana większość nigdy nie jest opisywana w międzynarodowych wiadomościach. Chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby takie wyniki wystąpiły w jakimkolwiek losowaniu loterii, nie jest to w żaden sposób niemożliwe w żadnej pojedynczej loterii.

Teorie spiskowe mnożą się, gdy ktoś wygrywa na loterii. Jednak najbardziej znanym przykładem jest sytuacja, w której wielki FC Barcelona, Xavi, krótko po przeprowadzce do Kataru wygrał tajną loterię.

Jest jednak całkiem prawdopodobne, że jedyną prawdziwą statystyczną osobliwością jest to, że wrażenie przypadkowości tak wielu ludzi skłoniło ich do podążania za identycznym wzorem liczbowym. Mimo to prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem natychmiastowe wybieganie i kupowanie losu na loterię.

Dodatkowo musisz pamiętać, że szczęśliwa kombinacja w loterii filipińskiej nie jest mniej prawdopodobna niż jakakolwiek inna kombinacja. Szanse na wylosowanie liczb 9, 18, 27, 36, 45 i 54 są takie same jak w przypadku innych liczb, takich jak 1, 18, 19, 28, 30 i 46.

Szybka lista niezwykłych zwycięzców loterii

Oczywiście każde losowanie loterii to wielka sprawa dla zwycięzców, a każda kumulacja to powód do świętowania, ale od czasu do czasu pojawiają się liczby, które są zbyt niezwykłe, by je zignorować. Jest kilku zwycięzców lub układ liczb jest bardzo nieregularny. Niektóre niesamowite wcześniejsze wyniki są wymienione poniżej.

133 osób zgarnia jackpota

W sobotę 14 stycznia 1995 r, 133 graczy podzieliło nagrodę Lotto w wysokości 16,2 miliona funtów po trafieniu cyfr 7, 17, 23, 32, 38 i 42. Czy te pozornie przypadkowe liczby zostały przypadkowo wybrane przez tak wielu kupujących kupony? Okazało się, że wszystkie z nich pojawiły się w środkowych kolumnach kuponu. Każdy zwycięzca otrzymał znaczną sumę 122 510 funtów.

Trochę Lotto Deja Vu

Kiedy 10 września 2009 r. w bułgarskiej loterii wylosowano liczby 4, 15, 23, 24, 35 i 42, wydarzenie to przyciągnęło uwagę całego świata. Normalnie nie wzbudziłoby to zdziwienia, ale poprzednie losowanie odbyło się cztery dni temu i również pojawiły się identyczne liczby. Zgłasza się, że wybranie tych samych cyfr, które ostatnio się pojawiły wspólna strategia wśród wielu graczy; podczas gdy żadna nie wygrała 6 września, rekordowa liczba 18 osób podzieliła się główną nagrodą w następnym tygodniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zdarzenia w bułgarskiej loterii szacuje się na jeden do czterech milionów.

Szczęśliwa siódemka

Podczas gdy nikt nie wygrał głównej wygranej w środowym losowaniu Lotto, 4082 osoby wygrały, dopasowując pięć głównych liczb. 

  • 15 marca 2017 roku tylko 30 osób, które kupiło bilety i sprawdziło swoje numery, poprawnie dopasowało wszystkie pięć kluczowych cyfr. 
  • Pięć najbardziej znanych liczb, 7, 14, 21, 35, 41 i 42, to wielokrotności siódemki, często uważane za cyfrę szczęśliwą.
  • Ze względu na zmienny charakter płatności poziomu nagród za dopasowanie 5 w zależności od całkowitej liczby wygranych i wielkości puli, wszyscy zwycięzcy w tej kategorii otrzymali po 15 GBP za sztukę.
  • Mogliby podzielić nagrodę między tych 4082 graczy, gdyby 41 było 28, pod warunkiem, że wszyscy wybrali grę wielokrotnością siedmiu.

Co to wszystko nam pokazuje

Ponieważ istnieje tak wiele loterii, a zwycięzcy są wybierani losowo, jest praktycznie pewne, że od czasu do czasu pojawią się dziwaczne lub przypadkowe wyniki. Wynika to z przypadkowego charakteru procesu rysowania. Gracze, którzy wybierają swoje numery na podstawie trendów lub wcześniejszych wyników, mają większe szanse na wygraną. Jednak nieoczekiwane rysunki, takie jak te, pokazują, że wielu innych uczestników przyjmuje tę samą strategię.

Najlepiej omijać takie sekwencje i wybierać coś bardziej losowego, ponieważ zmniejszy to prawdopodobieństwo, że będziesz musiał podzielić się dużą nagrodą z kimś innym, jeśli twoje numery zostaną wytypowane. Ponieważ każda możliwa kombinacja ma takie samo prawdopodobieństwo wylosowania, wybór liczb zależy wyłącznie od Ciebie. Przed kolejnym dużym losowaniem możesz wybrać swoje liczby online lub odwiedzając autoryzowany sklep.

About the author
Katarzyna "Kasia" Nowak
Katarzyna "Kasia" Nowak
About

Kasia Nowak, pochodząca z historycznego Krakowa, jest ekspertem w dziedzinie lokalizacji kasyn online w Polsce. Dzięki połączeniu tradycyjnych wartości z nowoczesną wiedzą o grach, rewolucjonizuje polskie doświadczenia z kasyn online.

Send email
More posts by Katarzyna "Kasia" Nowak

Aktualności

Zwycięskie liczby w Powerball z losowania z 6 kwietnia: Czy ktoś wygrał jackpot o wartości 1,30 miliarda dolarów?
2024-04-07

Zwycięskie liczby w Powerball z losowania z 6 kwietnia: Czy ktoś wygrał jackpot o wartości 1,30 miliarda dolarów?

Wiadomości